Onlar gitti sıra sizde

Yurt Dışı Stajın Amacı

Yurtdışında staj programının amacı üniversiteden yeni mezun öğrenciler ile halen üniversite ara sınıflarında olan öğrencilerin bilgi birikimlerini global bir ortamda Amerikan çalışma hayatı ve kültürünü de tanıyarak nasıl pratiğe dönüştürecekleri konusunda uzmanlaşmalarıdır. Amerikada staj programı Amerikan hükümeti tarafından da büyü destek görmektedir. 6 aydan 18 aya çıkan sürelerde yabancı öğrencilerin Amerikan çalışma hayatını tanımalarına kendilerini uluslararası bir ortamda geliştirmelerine olanak sağlar.

Amerikada Staj Programının Amaçları

  • Üniversite hayatınız süresince edindiğiniz teorik bilgileri pratiğe dönüştüreceksiniz

Üniversite yılları insan hayatının geleceğini şekillendiren en önemli yıllardır.  Üniversitede okuduğunuz bölüm büyük oranda ileride yapacağınız iş konusunda sizi şekillendirir. Üniversitelerde öğrenilen teorik bilgiler pratiğe dönüştürülmedikçe uygulama alanı bulamaz ve geliştirilemez. Ülkemizdeki staj imkanları maalesef teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi konusunda yetersiz kalmaktadır. Üniversite devam ederken bu uygulama eksikliğini çok fark edemeyebilirsiniz ancak mezun olup da iş aramaya başladığınızda deneyimin ne kadar ön plana çıktığını göreceksiniz. İş başvurularınızda işverenlerin teork bilgiden çok bunu ne kadar pratiğe döktüğünüzle ilglendiklerini görürsünüz. Bu noktada CV’nizde bir Amerika’da staj deneyiminizin olması onlarca başvuru arasından sizin dikkat çekmenizi sağlayacaktır. Günümüz koşullarında idealleriniz ve istekleriniz doğrultusunda iyi şartlara sahip bir iş bulmak oldukça güçleşmektedir. Rakipleriniz arasında fark yaratmak için mutlaka farklı bir şeyler yapmanız gerekir. Yurtdışında staj okulda edindiğiniz teorik bilgi birikimini pratiğe dönüştürmek için muazzam bir fırsattır. Mezuniyet sonrası iş başvuruları sırasında yaşayacağınız kaosta sizin kurtarıcınız olacaktır. CV’nizde yer alacak altın bir deneyim olarak sizleri rahatlatacaktır. Bir yandan Amerikan çalışma hayatının başarısını yakından izleyecek diğer yandan kişisel gelişiminize ve bilgi birikiminize katkıda bulunacaksınız.

  • Yurtdışında staj ile kendinizi geliştirecek ve kendinize güven duygunuzu artıracaksınız

Uluslararası bir platformda staj yapmak sizlere sadece iş deneyimi açısından tecrübe değil kişisel gelişim açısından da özgüven kazandıracaktır. Amerika’da staj programına katılmadan önceki siz ile katıldıktan sonraki siz arasındaki farkları bariz bir şekilde gözlemlersiniz. İş dünyasında tecrübe aranan önemli kriterlerden biri olmakla birlikte kendisine güvenen ve kendisini geliştiren değişime açık bir birey olmak da oldukça önemlidir. Artık yetişkin bir birey olarak kendinizi sürekli yenilemeli ve geliştirmelisiniz. İleride yabancı bir ülkede çalışmak istediğiniz zaman yurtdışında staj süresince kendinize yaptığınız katkıların ne kadar işinize yaradığını göreceksiniz.

  • Yurtdışında staj programı ile gizli kalmış yönlerinizi ve yeteneklerinizi keşfedeceksiniz.

İnsanlar sürekli bulundukları çevrelerde asıl güçlerini fark edemezler. Farklı olaylar karşısında beynimizi yorarken aslında gizli kalmış yönlerimizi ortaya çıkarırız. Yurtdışında staj yaparken bulunduğumuz ortam ve karşılaştığımız durumlar kendimizi geliştirmemize ve yenilememize yardımcı olurken gizli kalmış yönlerimizi ön plana çıkarır.

  • Uluslararası bir ortamda dünya kültürlerini tanıyacaksınız

Amerika farklı kültürlere hep açık bir ülke olmuştur. Dünyanın dört bir yanından insanlar Amerika’da çalışmaya ve yurtdışı eğitim almaa gelirler. Her milletten insanla karşılaşmanız mümkündür. Sadece Amerikan yaşam tarzı ve kültürünü değil farklı ülkelerden gelen diğer insanların da yaşam tarzı ve kültürleri hakkında fikir sahibi olursunuz. Artık bir dünya insanı olarak ufkunuz genişler. Dünyanın farklı ülkelerinden arkadaşlar edinir belki de yurtdışında staj süreciniz bitip ülkenize döndükten sonra tatillerinizde bu arkadaşlarınızın yaşadığı ülkelere seyahat eder ve unutulmaz anılar yaşarsınız.

Halen bir üniversite öğrencisi ya da yeni mezun olmuş iş hayatı tecrübesi olmayan bir adaysanız Yurtdışı eğitim noktası kalitesi ve profesyonelliği ile yurtdışında staj programına katılın, geleceğinize yatırım yapın.

İlgili Yurtdışı Eğitim Konuları